Przydatne ubezpieczenie na życie
ubezpieczenia 21 Listopad 2016 Brak komentarzy do Przydatne ubezpieczenie na życiePosiadanie polisy na życie zwiększa poczucie bezpieczeństwa – nasze i naszej rodziny. Choć ubezpieczenie nie uchroni nas przed wszystkimi niepożądanymi zdarzeniami, to – odpowiednio wybrane – zabezpieczy przed ich skutkami finansowymi.
„Mądry Polak po szkodzie” – to powiedzenie idealnie obrazuje nasze podejście do tematu ubezpieczeń, zwłaszcza tych dobrowolnych. O wykupie polisy myślimy dopiero, gdy w naszym otoczeniu zdarzy się coś złego, np. ktoś umrze, zachoruje na raka albo inne poważne schorzenie. Tymczasem wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby chorzy posiadali ubezpieczenie na życie, dzięki któremu zostaliby w krótkim czasie wyleczeni w najlepszych klinikach – i to nie tylko polskich.
Najczęstsze przyczyny braku ubezpieczenia
Istnieje wiele powodów, dla których Polacy się nie ubezpieczają. Najważniejsze to:
- Brak świadomości – nie wiemy, od czego możemy się ubezpieczyć i co takie ubezpieczenie nam daje.
- Brak pieniędzy – tymczasem dobra polisa nie musi wiele kosztować. Jej cena zależy od sumy ubezpieczenia i opcji dodatkowych.
Sytuację “ratują” ubezpieczenia obowiązkowe, w czym spory udział mają banki. Przy sprzedaży kredytów hipotecznych wymagają one od kredytobiorców wykupienia ubezpieczenia na życie lub/i mieszkania. A skoro corocznie udzielanych jest 150-200 tys. kredytów hipotecznych, rośnie liczba osób ubezpieczonych.
Warianty ubezpieczenia na życie
Istnieje kilka typów ubezpieczenia na życie. Tym podstawowym jest ubezpieczenie na wypadek śmierci spowodowanej chorobą lub nieszczęśliwym wypadkiem. W razie wystąpienia tych zdarzeń osoby uposażone otrzymają od firmy ubezpieczeniowej określone w polisie świadczenie, np. kwotę pieniężną.
Co się dzieje kiedy nie wskażemy w polisie uposażonego? – Wówczas odszkodowanie wchodzi w pulę spadkową. Przepisy prawa spadkowego określają, komu i w jakiej wysokości jest wypłacane świadczenie – wyjaśnia Piotr Parobiec z Open Finance.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci oferuje np. AXA [chcę wykupić]
Wbrew pozorom o ubezpieczeniu powinny pomyśleć również osoby niemające żadnych zobowiązań (np. długoletniego kredytu na znaczną kwotę) ani rodziny. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie z pakietami dodatkowymi.
– Pakiety dodatkowe dają możliwość zabezpieczenia się na wypadek pobytu w szpitalu czy poważnych zachorowań. W ramach pierwszej opcji możemy uzyskać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za każdy dzień pobytu w placówce hospitalizacyjnej. W przypadku schorzeń możemy zabezpieczyć się np na okoliczność nowotworu złośliwego, udaru mózgu czy zawału serca – tłumaczy Parobiec.
Przykładem ubezpieczenia pakietowego jest np. ubezpieczenie 3 w 1 w PZU [chcę wykupić] i polisa na życie i zdrowie w Aviva [chcę wykupić].
Częstą i zalecaną konsumentom, zwłaszcza kredytobiorcom, opcją jest ubezpieczenie od niezdolności do pracy, spowodowanej np. chorobą albo wypadkiem.
W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych są też tzw. ubezpieczenia zwrotne. Na czym polegają?
– Przy podpisywaniu umowy określamy długość ubezpieczenia oraz wskazujemy, jaki procent składek otrzymamy z powrotem po upływie okresu odpowiedzialności. W przypadku braku wystąpienia zdarzeń objętych ochroną możemy otrzymać zwrot nawet do 100 proc. wpłaconych składek – objaśnia Parobiec.
Ubezpieczeniem zwrotnym jest np. Młody Bóg w Prudential [chcę wykupić].
Dobrze wybrać polisę na życie
Analizując oferty, warto zwrócić uwagę na sposób wypłaty świadczenia przez ubezpieczyciela. Sprawdźmy też czas, w którym to następuje – po dostarczeniu dokumentacji medycznej czy dopiero po okazaniu faktur za leczenie.
Obowiązkowe jest zapoznanie się z tą częścią umowy, która precyzuje zakres odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej i jej wyłączenia. Chodzi o OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia.
– To pozwoli nam zweryfikować, czy ubezpieczenie nie jest naszpikowane wyłączeniami. Często w reklamach spotykamy się z ofertami “tanich i dobrych” ubezpieczeń, które teoretycznie zabezpieczają wiele kwestii, a w rzeczywistości ich jakość jest znikoma – ostrzega Parobiec.
Analiza i wybór ubezpieczenia dopasowanego do naszych potrzeb jest dziś możliwy bez wychodzenia z domu. Wszystko dzięki darmowej porównywarce UbezpieczeniaOnline.pl. W jej bazie znajdują się polisy: grupowe, indywidualne, pod kredyt, oszczędnościowe, posagowe i inne.
Przegląd Finansowy
Leave a comment