Kredyt hipoteczny z zagranicznym dochodem – to możliwe

nieruchomości Brak komentarzy do Kredyt hipoteczny z zagranicznym dochodem – to możliwe

Na rynku wciąż funkcjonują kredyty walutowe na zakup nieruchomości. Jednak są one przeznaczone tylko dla tych, którzy spełnią wysokie wymagania. Najważniejszym jest dochód w walucie, w którym finansowanie ma zostać wypłacone.

Mimo względnie dobrej kondycji polskiej gospodarki wciąż wielu Polaków pracuje za granicą, a na wyjazd decydują się kolejni rodacy. Część z nich planuje wrócić do ojczyzny, czego dowodem jest zakup ziemi pod budowę domu albo zamiar zakupu mieszkania. Często takie osoby nie chcą wydawać na nieruchomość wszystkich zgromadzonych dzięki wyjazdowi pieniędzy i przynajmniej w pewnym stopniu chcą ją sfinansować kredytem hipotecznym.

 kredyt hipoteczny w walucie

Rekomendacja S nie dotyczy emigrantów

Polscy klienci zarabiający w obcej walucie wciąż mogą ubiegać się o kredyt mieszkaniowy w Polsce. Jednak przyznanie takiego finansowania nie jest już tak proste jak choćby dwa lata temu. Dlaczego? Wszystko przez obowiązującą od 2014 r. rekomendację S.

Wtedy Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała zasady udzielania kredytów hipotecznych. Jedną ze zmian był zapis, iż bank powinien udzielać kredytów hipotecznych tylko w takiej walucie, w jakiej klient uzyskuje dochód – tłumaczy Kamil Biernat z Open Finance.

Generalnie nowa wytyczna miała chronić klientów przed niebezpieczeństwem wynikającym z różnic kursowych, jakie nierozerwalnie wiążą się z kredytem w dewizach. Jednak w przypadku emigranta to ograniczenie nie obowiązuje. W końcu zarabia on w innej walucie niż złoty polski.

Ograniczenia w kredytach walutowych

Kryzys finansowy sprzed kilku lat sprawił, że banki jeden po drugim zaczęły wycofywać się z kredytów walutowych. W dodatku pojawił się problem tzw. frankowiczów. Uwolnienie kursu helweckiej waluty sprawiło, że kilkaset tysięcy osób ma do spłacenia zobowiązanie wielokrotnie przewyższające wartość kupionej kilka lat temu nieruchomości.

kredyt walutowy na zakup nieruchomościJednak kredyty hipoteczne w walucie nie zniknęły całkowicie – ostały się w kilku bankach, ale przeważnie tylko w wybranym środku płatniczym. Obecnie o takie finansowanie mogą starać się osoby zarabiające w:

  • euro,
  • dolarach amerykańskich,
  • funtach szterlingach,
  • frankach szwajcarskich,
  • koronach norweskich,
  • koronach szwedzkich.

Wnioski osób uzyskujących dochody w innych dewizach zostaną odrzucone. Na rynku nie ma żadnego podmiotu, który były gotów udzielić kredytu np. w jenach, dolarze kanadyjskim czy australijskim.

Uboga oferta kredytów walutowych to jedno. Emigranci chcący zaciągnąć kredyt hipoteczny w dewizach muszą też liczyć się z większymi w porównaniu do standardowych hipotek wymaganiami. Chodzi o:

  • większe zarobki,
  • większy wkład własny,
  • wyższe koszty, np. większą marżę.

Przyznawanie kredytu w walucie

Na co zwracają uwagę instytucje udzielające kredytów indeksowanych lubkredyt walutowy w euro denominowanych? – Na wiele czynników. Lecz podstawowe parametry to: stabilność zatrudnienia, historia kredytowa i wysokość wniesionego wkładu własnego – mówi Kamil Biernat.
Zwraca on uwagę, że ważna jest również sytuacja wnioskodawcy, a ta jest przecież różna.

Przykład 1.

O kredyt hipoteczny stara się małżeństwo, w którym mąż zarabia w dewizach, a żona w złotówkach. Wówczas bank udzieli finansowania w walucie, w której dochody są wyższe, a zdolność kredytową wyliczy wyłącznie na podstawie dochodów z tej jednej waluty.

Przykład 2.

Klient uzyskuje dochód z wielu źródeł i w różnych walutach. W tym przypadku bank również przyzna kredyt w walucie, w której dochód jest najwyższy. Tylko ten dochód kredytodawca weźmie pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej.


Przegląd Finansowy

Author

Leave a comment

Back to Top