Faktoring jako sposób na poprawę płynności finansowej firmy

biznes Brak komentarzy do Faktoring jako sposób na poprawę płynności finansowej firmy

Faktoring to jedna z najszybciej rozwijających się w Polsce usług finansowych. Zyskuje na popularności, ponieważ pozwala w bezpieczny sposób poprawić płynność finansową oraz zwiększyć obroty przedsiębiorstwa dowolnych rozmiarów.

W dobie wydłużonych płatności, zatorów płatniczych każda firma może popaść w tarapaty z powodu braku płynności finansowej. Choć nie otrzymuje na czas pieniędzy od swoich klientów, to musi płacić swoim dostawcom i podwykonawcom.

zalety faktoringu

Co to jest faktoring?

Receptą na niedostatek kapitału obrotowego może być faktoring. Na czym polega ta usługa? Faktor (bank lub instytucja pozabankowa) wykupuje wierzytelności klientów danego przedsiębiorstwa, zwanego faktorantem. W ten sposób nie musi ono miesiącami czekać na pieniądze, gdyż niemal całą należność z tytułu dostaw towarów czy usług otrzymuje w ciągu kilku dni od przekazania do faktora dokumentu sprzedażowego. Instytucja faktoringowa wypłaca do 80-90 proc. kwoty widniejącej na fakturze. Po uregulowaniu płatności przez wierzyciela instytucja faktoringowa przekazuje faktorantowi resztę środków. Wcześniej odlicza swoje prowizje i inne opłaty.

Wykupione przez bank wierzytelności mogą dotyczyć zarówno faktur krajowych, jak i zagranicznych. Zarządzanie wierzytelnościami przez firmę zewnętrzną pozwala przedsiębiorcy ograniczyć ryzyko niewypłacalności kontrahenta oraz jest dla niego alternatywnym źródłem finansowania bieżącej działalności – tłumaczy Marcin Kopciara z Open Finance.

Zalety faktoringu

Faktoring pozwala całkowicie wyeliminować lub skrócić czas, w którym środki potrzebne na rozwój czy bieżące funkcjonowanie firmy są zamrożone u niesolidnego kontrahenta. Do tego odznacza się bardzo dużą elastycznością. Przejawia się to w tym, że:

  • mogą z niego korzystać podmioty małe i duże – wielkość ani branża nieco firmie daje faktoring ma tu znaczenia,
  • to firma zlecająca (faktorant) decyduje o tym, które wierzytelności zostaną objęte faktoringiem – może to być każda faktura albo tylko ta wybrana.

Faktoring świadczą banki oraz instytucje finansowe z nimi powiązane. Jedną z nich jest Idea Money, powiązana z Idea Bankiem [sprawdź faktoring w Idea Money].

Niekiedy podmioty niebankowe patrzą liberalniejszym okiem na kondycję przedsiębiorstw zainteresowanych zleceniem przedterminowego wykupu wierzytelności. Dla takich klientów faktoring pozabankowy jest często jedynym rozwiązaniem w sytuacji braku płynności.

Sprzedawanie posiadanych wierzytelności bankom czy wyspecjalizowanym podmiotom pozwala również zwiększyć konkurencyjność. Jak? Dzięki wykorzystaniu rabatów u dostawców oraz proponowania kontrahentom dłuższych terminów płatności.

Rodzaje faktoringu

  1. Faktoring niepełny (z regresem) faktor przejmuje wierzytelności faktoranta, ale ma prawo do regresu w stosunku do niego, gdyby jego kontrahent okazał się niewypłacalny. W razie niewypłacalności dłużnika faktorant musi zwrócić firmie faktoringowej opłacone faktury.
  2. Faktoring (bez regresu)faktor nie tylko finansuje nabyte od faktoranta należności, ale też przejmuje od niego ryzyko niewypłacalności jego kontrahenta.
    Jest to rozwiązanie, które umożliwia finansowanie bieżącej działalności firmy, ale również pozwala ustrzec się przed ewentualną przedłużającą się zwłoką w płatnościach kontrahentówwyjaśnia Marcin Kopciara.
  3. Faktoring globalny – w tym modelu przejmowane przez faktora ryzyko niewypłacalności dotyczy wszystkich wierzytelności faktoranta wystawionych dla zaakceptowanych kontrahentów.
    W ramach faktoringu globalnego klient ma pełną informację o jakości portfela wystawianych przez siebie faktur oraz współpracujących kontrahentów – mówi Kopciara.
  4. Faktoring odwrotnyto model faktoringu, w którym przedsiębiorca zyskuje dodatkowy czas na uregulowanie swoich zobowiązań u faktora. Stanowi alternatywę dla kredytu.

Przegląd Finansowy

Author

Leave a comment

Back to Top