Jak radzić sobie na wakacjach po utracie karty płatniczej

banki Brak komentarzy do Jak radzić sobie na wakacjach po utracie karty płatniczej

Wyjeżdżając na wakacje, musimy zabezpieczyć się na różne ewentualności. Nikt nie zakłada, że na urlopie spotka go coś złego, jednak plan awaryjny trzeba mieć. Stres wyłącza racjonalne myślenie, a działanie pod wpływem emocji naraża nas na koszty.

Na szczęście niemal na wszystkie nieprzyjemne sytuacje, jakie mogą nas spotkać na wakacyjnym wyjeździe, możemy się przygotować. Będzie to od nas wymagać minimum wysiłku i zaangażowania.

Finansowy niezbędnik

 

karta płatnicza za granicąUdając się za granicę, konkretnie należy zabrać:

    1. Minimum dwie karty płatnicze, z tego jedną debetową i jedną kredytową
    2. Trochę gotówki w walucie kraju pobytu albo w tej najpowszechniej uznawanej, czyli dolarze amerykańskim bądź euro
    3. Zasiloną kartę przedpłaconą
      Trzymajmy ją w innym miejscu niż pozostałe. Taką kartę można zasilić w walucie obcej i w ten sposób podczas płacenia uniknąć kosztów przewalutowania.

Plan awaryjny

 

Co robić, gdy zgubimy kartę albo ją nam ukradną?

Jak płacić, nie mając karty?Zachowajmy spokój, nie panikujmy. Jak najszybciej zadzwońmy do banku, by zastrzec kartę. W ten sposób uniemożliwimy złodziejowi albo nieuczciwemu znalazcy zakupy na nasz koszt – radzi Michał Szponarowicz z Open Finance.

Im szybciej zgłosimy utratę plastiku, tym lepiej dla nas. Wtedy, w razie nieautoryzowanego użycia karty, łatwiej nam będzie odzyskać od banku pieniądze. Pamiętajmy też, że wyrobienie plastiku w miejsce skradzionego lub zagubionego jest bezpłatne.

Jak radzić sobie dalej? Skąd wziąć pieniądze na regulowanie należności za wakacyjne przyjemności?

Sięgnijmy po metody płatności bez użycia karty.

  1. Międzynarodowe przekazy pieniężne i bankomatowe, np. Western Union, MoneyGram, RIA Get Money, HalCash. O tym ostatnim więcej przeczytasz na blogu Obiektywnie o Finansach.
    W takiej sytuacji musimy poprosić kogoś zaufanego w Polsce o przesłanie gotówki. Do jej odebrania będzie potrzebny dowód tożsamości (przekaz pieniężny) albo telefon (przekaz do bankomatu).
  2. Przelew na numer telefonu, np. poprzez polski system płatności Blik.
    Opcja dostępna dla klientów PKO BP, BZ WBK, Banku Millennium, Getin Banku, Alior Banku, ING Banku Śląskiego. Blik umożliwia płatności bezgotówkowe i podjęcie środków z bankomatu bez karty. Służą do tego kody jednorazowe generowane przez aplikację.

Warto przygotować siebie i swoich bliskich do wyjazdu. Za sprawą różnych sposobów płatności oraz niezastąpionej gotówki unikniemy niechcianych zmartwień. Dzięki temu pozbywamy się również kłopotu na miejscu i nie mamy powodów do obaw – mówi Szponarowicz.

 


Przegląd Finansowy

Author

Leave a comment

Back to Top